Registruj se, ukládej skóre, poznej nové přátele!
Registrace  | 


Přihlaš se a tvé skóre se zapíše mezi nejlepší této online hry!
Přihlaš se a tvé skóre se zapíše mezi nejlepší této online hry!

Knightfall

Nic mocJde toPrůměrDobréSuper (Hodnoť první!)
Loading ... Loading ...


Popis hry Knightfall

Through 5 scenarios, the Knight seeks his stolen love, imprisoned by the Devil himself. Showcasing a new spin (literally) on the puzzle RPG genre, you must guide your Knight to each level's exit by drilling away the blocks he stands on, and letting gravity take effect! By rotating the entire game board, you can guide him anywhere you wish; into confrontations with the monsters that dwell in the dungeons, or to greedily grab the treasures that litter the game - be careful not to run out of stamina, though! Collect enough currency, and you can buy potions, spells, armour and other trinkets from a shop staffed by a helpful fairy. 3 skill levels cater for absolute beginners, right up to the most hardened strategy fan, 2 different game modes provide essential replayability and a host of achievements await the completist!

Ovládání a pravidla hry Knightfall

The aim of each level is to guide your Knight to the stone door, collecting the key on the way. To manoeuvre the Knight you must drill away groups of three or more coloured blocks by clicking on them, causing him to land in the space below. The board can also be rotated by clicking on the arrows either side of it (or by pressing the left or right keys). Enemies can be defeated by removing blocks from above their heads, allowing your Knight to bear down upon them with his Drill. Each monster can attack your Knight in uniquely vile ways; some will lash out if they are next to your Knight, whilst others can attack from a distance, and even rain down death from above. Useful items may occasionally materialise on the board. Collecting these will add them to your inventory (located at the top of the screen) where they can be used at once, or saved for later. If you find yourself unable to make a move, then play will automatically revert to usage of the block switching tool, which allows you to switch any two adjacent tiles in order to form a group of three. Each time you remove some blocks, your action points (represented by the green bar) will reduce. Should you be unfortunate enough that they reach nil, you will start taking damage, so ponder each move carefully, good sir!

Statistiky

Tato hra se hrála již 720 krát.

Štítky

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategorie her

žádné

Online hra Knightfall zdarma na tvé stránky!

Označ kód níže, zkopíruj na své stránky a kamarádi mohou hrát hry přímo ze tvých stránek.

Zanechte odpověď

Sponzoři

Nejhranější hry


Všichni rádi hrajeme online hry, zvláště když jsou zdarma. Existuje mnoho webů, např. Webgames, Flash hry, 1000her, Herni, Superhry a další. Chtěli bychom pro vás vytvořit herní portál, komunitu, kam se budete rádi vracet, hrát na skóre a soupeřit s ostatními. Nebude tu 1000 her zdarma, ale podle názvu spíše 365 her. :-)

Vybíráme kvalitní a chytlavé ONLINE HRY ZDARMA, často se dají hrát na skóre a tak se můžete porovnávat s ostatními. Každému se líbí jiné hry. Někdo dá přednost přemýšlení a vybere si logické hry, jiný naopak akční hry a úplně jiná kategorie jsou hry pro dívky, obzvláště potom hry na vaření a oblékání. V nich se sice nedá soutěžit, ale zase rozvíjí fantazii a šatník je vždy plný nového oblečení. :-)

Pro kluky máme závodní hry i bojové hry, aby se mohli vyblbnout a bezpečně si zasoupeřit. Hrajte s námi!

Partneři pro Online hry zdarma

Zahrajte si poker hru zdarma s webem JakHrátPoker.cz

Nevíte, jak přeložit anglickou větu? Překladač vět online Vám pomůže.


Další herní weby

Nejlepší z edice GoodGame - Empire
Bubble Shooter
Hry pro dívky
Vyzkoušejte super hry online na internetu.
superhry na super-hry.com
Ceskecasino.cz | PokerStars | Poker online zdarma
TOPlist